Jakie maski na koronawirusa

Koronawirus to w ostatnich tygodniach temat numer jeden we wszystkich serwisach informacyjnych. Kolejne państwa diagnozują nowe przypadki zachorowań, a tych jest z dnia na dzień coraz więcej. Bilans osób, które są potencjalnymi nosicielami oraz tych, u których wirus COVID-19 został potwierdzony odpowiednimi testami, rośnie w zastraszającym tempie, co budzi uzasadnione obawy, iż jest to jedno z największych zagrożeń zdrowotnych na świecie. Pierwsze przypadki zakażeń koronawirusem pojawiły się w chińskim Wuhan, skąd szybko rozprzestrzenił się na inne kontynenty. Głównym czynnikiem odpowiadającym za tak szybki przyrost nowych zachorowań jest bez wątpienia podróżowanie i przemieszczanie się osób, które są już zakażone, ale choroba przebiega jeszcze w sposób bezobjawowy. Jak może dojść do zarażenia się koronawirusem? Czy możemy się w jakiś sposób zabezpieczyć? Na jakie sytuacje zwracać uwagę?

Koronawirus – jak dochodzi do zarażenia i jakie są objawy?

Podstawową drogą rozprzestrzeniania się COVID-19 jest droga kropelkowa, a do zakażenia może dojść w sytuacji gdy przebywamy blisko nosiciela, który kaszle, kicha oraz wydycha powietrze. Głównym nośnikiem jest w tym przypadku ślina, która w momencie silnego kaszlu zostaje wydalona z organizmu chorego, osadzając się na przedmiotach wokół. Po dotknięciu tych przedmiotów, wirus zostaje przeniesiony do organizmu zdrowej osoby w wyniku kontaktu dłoni z ustami lub nosem. Objawy, które mogą wskazywać na obecność wirusa to problemy z oddychaniem, kaszel i wysoka gorączka. Na te symptomy szczególnie powinny zwrócić uwagę osoby, które w ostatnim czasie podróżowały w miejsca, będące w grupie wysokiego ryzyka, a więc głównie kraje azjatyckie oraz inne europejskie, jak chociażby Włochy, gdzie stwierdzono jak dotąd najwięcej przypadków zachorowań.

Jak chronić się przed koronawirusem?

Najważniejsze jest zachowanie podstawowych zasad higieny osobistej. Lekarze zalecają częste mycie rąk, unikanie dotykania twarzy, stosowanie preparatów dezynfekujących z zawartością alkoholu. W zasadzie wszystkie środki ostrożności są takie same, jak w przypadku ochrony przed innymi wirusami. Ponadto należy pamiętać, by podczas kichania lub kaszlu nie zakrywać ust dłonią, tylko robić to w zgięcie łokcia. W miarę możliwości powinniśmy także zachować odległość minimum 1 m od chorej osoby. Świetnym zabezpieczeniem przed wirusami jest także noszenie maseczek medycznych, które stanowią dodatkową barierę ochronną.

Kto powinien zdecydować się na noszenie maski na wirusy?

Warto zaznaczyć, iż Światowa Organizacja Zdrowia nie zabrania noszenia specjalnych maseczek medycznych w celu ochrony przed wirusami. W zasadzie na ten krok może zdecydować się każdy, aczkolwiek niektórzy są w grupie podwyższonego ryzyka. Osoby, którym zaleca się zachowanie tego środka ostrożności są osoby chore oraz wszyscy, którzy opiekują się zakażonymi. Zaletą masek jest zatrzymywanie wirusa na tkaninie lub filtrze, dzięki czemu chronimy swoje drogi oddechowe przed jego wniknięciem do organizmu. 

Jak prawidłowo zakładać i zdejmować maski na wirusy?

Wszystkie maseczki ochronne, które są ogólnie dostępne chociażby w aptekach to maski jednorazowe, przeznaczone do krótkiego kontaktu z osobą zarażoną. Aby właściwie spełniały swoje zadanie, należy pamiętać iż zarówno podczas zakładania, jak i zdejmowania trzeba zachować właściwą higienę rąk, każdorazowo myjąc je oraz odkażając specjalnym płynem dezynfekującym. Ponadto maska powinna szczelnie zakrywać nasz nos, usta i podbródek, a po zdjęciu trzeba ją wyrzucić. Ważne jest również kupowanie masek, które zostały przebadane i dopuszczone do sprzedaży, które spełniają wszystkie normy i posiadają odpowiednie certyfikaty. Unikajmy kupowania maseczek z niesprawdzonych źródeł.

Jak widać do zakażenia COVID-19 może dojść stosunkowo łatwo, jednak przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności można się przed nim skutecznie zabezpieczyć i znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania. 

ELMALKI