Żywotność wózków widłowych i niezbędny serwis

Wiek wózka widłowego mierzony jest w godzinach pracy. W przypadku pracy jednozmianowej z 8-godzinnym dniem pracy przeciętny wózek widłowy pracuje 2000 godzin rocznie. To rodzi potrzebę zainteresowania się zarówno konserwacją wózka widłowego, jak i niezbędnym serwisem.

Średnia żywotność wózka widłowego to 10 000 godzin. Wartość ta też zależy od producenta. Ponadprzeciętne maszyny zwykle wytrzymują ponad 20 000 godzin w różnych warunkach. Jednak, aby dotrzymać do takiej wartości należy zastanowić się nad konserwacją, która powinna być wykonywana co około trzy miesiące. Jak wygląda serwis wózków widłowych i dlaczego jest tak kluczowy?

Wiek wózka widłowego, a serwis

Do czynników, które mają bardzo duży wpływ na funkcjonowanie wózka widłowego możemy zaliczyć przede wszystkim praca w niskich temperaturach, używanie wózka na wiele zmian w ciągu dnia czy systematyczna konserwacja.

Innym czynnikiem wpływającym na żywotność  wózka widłowego jest to, czy jest on elektryczny, czy wykorzystuje silnik spalinowy. Ogólnie rzecz biorąc, elektryczne wózki widłowe wytrzymują dłużej niż wózki spalinowe, głównie dlatego, że elektryczne wózki widłowe mają mniej ruchomych części. Żywotność wózków widłowych i niezbędny serwis to dwie kwestie, które idą ze sobą w parze. Częstotliwość, z jaką wózek widłowy jest poddawany rutynowym przeglądom konserwacyjnym, odgrywa główną rolę w wydajności i trwałości Twojego sprzętu.

Serwisowane i konserwowane wózki działają dłużej

Jednym z najważniejszych czynników zapewniających długą, zdrową żywotność sprzętu jest proaktywna konserwacja. Nieoczekiwane, możliwe do uniknięcia naprawy powodują, że koszt godziny pracy rośnie i korzystanie z wózka staje się mało opłacalne.

Wózki widłowe zgodnie z planowanym harmonogramem konserwacji działają wydajniej i dłużej. Dlatego po zakupie warto jest przyłożyć się do przestrzegania harmonogramu i oddawania wózka widłowego do naprawy dla firm, które specjalizują się w tym obszarze. To jak często Twój wózek widłowy wymaga konserwacji dowiesz się przy zakupie wybranego modelu.

Większość firm zajmujących się wózkami widłowymi zaleca serwisowanie wózka widłowego w oparciu o interwały użytkowania i odstępy czasu. Interwały użytkowania są mierzone za pomocą godzin pedałowania lub kluczowych godzin, podczas gdy interwały czasowe są mierzone w dniach i miesiącach. Producent sprzedając wózek widłowy dostarcza dokładny harmonogram niezbędnych napraw i czynności konserwacyjnych, aby wózek widłowy można było wykorzystywać przez kolejne lata.

ELMALKI