Porady

Szybka nauka języków – czy daje rezultaty?

O tym, że warto znać języki obce wiemy wszyscy. Przydają się nie tylko w czasie podróży czy w prywatnych kontaktach, ale również w życiu zawodowym. To właśnie ono stawia często przed nami wyzwania i wymaga jak najszybszego opanowania języka. W takich sytuacjach często zastanawiamy się, czy szybka nauka języka jest dobrym pomysłem. W sieci możemy znaleźć bowiem wiele informacji na temat tego, jak szybko opanować język – często są to obietnice, że opanujemy daną umiejętność w miesiąc, a nawet w tydzień. Czy warto im wierzyć? Czy jest to dobre rozwiązanie? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

O co chodzi z tą szybką nauką?

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach większość z nas żyje w zawrotnym tempie. Przez nadmiar obowiązków zwyczajnie brak nam czasu na długie godziny spędzane z podręcznikami. Szukamy szybkich rozwiązań, które pozwolą nam osiągnąć efekt. Nic więc dziwnego, że firmy zajmujące się sprzedażą szkoleń i kursów podchwyciły to i prześcigają się w ofertach “szybkich kursów”, dzięki którym praktycznie od ręki opanujemy język.

Czy szybka nauka języka działa?

Odpowiedź na to pytanie niestety może rozczarować osoby, którym zależy na nauce języka w jak najkrótszym czasie. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że nauka języka jest niezwykle złożonym procesem, który nie ma nic wspólnego z “wkuwaniem na pamięć”. Musimy nie tylko nauczyć się na pamięć słów, ale również ich prawidłowej wymowy i pisowni. Do tego dochodzi konieczność poznania reguł gramatyki, a także ćwiczenia, dzięki którym będziemy mogli porozumiewać się bez obaw i przeszkód. Tymczasem większość szybkich szkoleń to wyłącznie intensywna nauka słów. Nie są więc one w stanie przygotować nas do korzystania z języka obcego w codziennych sytuacjach.

Dlaczego lepiej postawić na naukę w swoim tempie?

Przede wszystkim dlatego, że jest to znacznie skuteczniejsze. Mamy czas na to, by zapoznać się z pisownią, wymową, zasadami gramatyki oraz tworzeniem treści. Co więcej, ucząc się regularnie, ale jednocześnie powoli – zapamiętujemy więcej. Mamy bowiem czas na ćwiczenia oraz skupienie się na przekazywanej wiedzy. Słowem, uczymy się języka w całości, nie jedynie powierzchownie.

Jak się uczyć?

To kolejne pytanie, które zadają sobie osoby, które stoją przed koniecznością nauki języka obcego. Nie da się bowiem ukryć, że w dzisiejszych czasach wielu z nas zwyczajnie nie ma czasu na uczestnictwo w tradycyjnych kursach w szkołach językowych. O wiele chętniej wybieramy opcje, które pozwalają nam uczyć się np. za pośrednictwem internetu, w wolnych chwilach, we własnym domu. Warto jednak mieć świadomość, że wcale nie musi to oznaczać pobieżności. Doskonałym przykładem są kursy językowe ESKK – rzetelnie przygotowana wiedza oraz wsparcie merytoryczne to gwarancja sukcesu w nauce języka.

Podsumowując, nie warto wierzyć w różnego rodzaju reklamy i sensacyjne doniesienia jakoby nauka języka w bardzo krótkim czasie była możliwa. To nie działa. Pobieżne poznanie języka, natłok informacji, które musimy przyswoić – to wszystko sprawia, że tak naprawdę wiedza, którą zdobyliśmy jest bezużyteczna. O wiele lepszym rozwiązaniem jest więc rzetelny kurs, na którym nauczymy się zarówno wymowy i pisowni, jak i zasad gramatyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *