Porady

Porady na temat ząbkowania u dzieci

Ząbkowanie kojarzy się jednoznacznie – ból, płacz, nieprzespane noce dzieci i rodziców. Jest to okres trudny zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Niemniej jednak jest to okres jak najbardziej pożądany w prawidłowym rozwoju dziecka. Brak ząbkowania w 6 miesiącu od urodzenia stanowi poważną przesłankę do wytężenia zakresu diagnostyki medycznej i podjęcia się specjalistycznych badań w kierunku zaburzeń rozwojowych w zakresie chirurgii szczękowo-twarzowej oraz ogólnoustrojowych problemów. Warto wiedzieć, jak przejść przez ten potrzebny- choć trudny okres rozwoju dziecka. O ząbkowaniu rozmawiamy z dentystą gabinetu DamDent, który specjalizuje się w stomatologii dziecięcej.

Jak poradzić sobie z ząbkowaniem u dziecka?

Cierpliwość i wsparcie dla dziecka to najważniejsze czynniki, które ułatwią przejść naszym pociechom etap ząbkowania. Obecnie dostępne preparaty stomatologiczne oparte na ziołach lub też środkach znieczulających (np. lidokainie) są bardzo dobre i pozwalają całkowicie wyeliminować dolegliwości bólowe związane z ząbkowaniem. W tym etapie bardzo ważne jest także nierezygnowanie z higieny jamy ustnej oraz aktywizacja dziecka. Zabawa i obecność osób bliskich pozwalają dziecku zapomnieć o dolegliwościach związanych z ząbkowaniem. Trzeba o tym wyraźnie pamiętać. Dobrze jest wciąż utrzymywać znaczny stopień rozdrobnienia diety – oczywiście z uwzględnianiem już od 6-tego miesiąca koniecznych zmian w diecie. Ząbki, które już wyszły koniecznie trzeba myć, gdyż w okresie dalszego spożywania mleka są one podatne wyjątkowo na próchnicę.

Do kiedy trwa ząbkowanie?

Dziecko powinno mieć komplet wszystkich zębów mlecznych w wieku lat sześciu. Na wcześniejszym etapie ważne jest uczenie już dziecka higieny jamy ustnej. Gdy dziecko zaczyna mieć objawy ogólne związane z ząbkowaniem – podniesienie temperatury lub silne dolegliwości bólowe można rozważyć podanie niewielkich dawek paracetamolu lub ibuprofenu. Szczególnie ten drugi, działając przeciwzapalnie ograniczyć może dość skutecznie odczyn powstający w miejscu wyżynającego się zęba. Warto temu więc poświęcić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *