Pasta na krwawiące dziąsła i inne sposoby zaradcze

Czy zauważyłeś, że Twoje dziecko podczas mycia zębów wypluwa czerwoną pianę i zastanawiasz się, czy to dobry moment, aby pasta na krwawiące dziąsła stała się częścią codziennej higieny? Dobrze, że trafiłeś na ten artykuł, bo spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie!

Krwawiące dziąsła u dziecka – czy potrzebny jest stomatolog?

Przede wszystkim należy zacząć od podstaw, czyli dowiedzieć się, co powoduje krwawienie dziąseł i jak je leczyć, ponieważ nie jest to problem, który należy zignorować. Nawet jeśli dziecko ma tylko czerwone dziąsła lub odczuwa ból dziąseł wokół jednego zęba, może to być oznaką problemów zdrowotnych jamy ustnej, które wymagają uwagi, nie samej pasty na krwawiące dziąsła, choć owszem – jej zastosowanie to dobry początek.

Na szczęście – w większości przypadków można zatrzymać krwawienie dziąseł bez wizyty u dentysty. Aby tak się stało, staraj się dowiedzieć jak najwięcej o najczęstszych przyczynach krwawienia dziąseł oraz sposobach leczenia – w tym o paście na krwawiące dziąsła i płynach do płukania jamy ustnej. Pamiętaj też, że są pewne objawy poważniejszych stanów związanych z krwawieniem z jamy ustnej, które mogą wymagać opieki medycznej. Wszystkie te informacje, które zdołasz pozyskać, z całą pewnością pomogą Ci podejmować lepsze decyzje dotyczące zdrowia jamy ustnej, abyś mógł również lepiej zadbać o zdrowe dziąsła i zęby swojego dziecka.

Zanim sięgniesz po pastę na krwawiące dziąsła dziecka – poznaj przyczynę

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną krwawienia dziąseł jest niestety choroba dziąseł. W najłagodniejszej postaci (zapalenie dziąseł) zaczyna się od lekkiego obrzęku, zaczerwienienia i podrażnienia wokół dziąseł, ale w miarę postępu (zapalenie przyzębia) może prowadzić do ropni zębowych, a nawet utraty zębów.

Idąc dalej – choroby dziąseł są prawie zawsze wynikiem złej higieny jamy ustnej. Kiedy zęby nie są odpowiednio czyszczone, bakterie gromadzą się między zębem a dziąsłem i tworzą warstwę płytki nazębnej. Ta płytka podrażnia dziąsło wokół zęba, a dziąsła mogą być opuchnięte, gdy ciało dziecka próbuje walczyć z bakteriami. Te warunki często powodują również potrzebę zastosowania pasty na krwawiące dziąsła – zwłaszcza, gdy dodatkowo pogarsza je nieodpowiednio dobrana szczoteczka do zębów lub nić dentystyczna.

Zatem, jak widzisz, pasta na krwawiące dziąsła to mądry sposób zaradczy, ale poza jej stosowaniem powinieneś się też przyjrzeć bliżej nawykom swojego dziecka, w kontekście dbania o higienę jamy ustnej. Tylko w ten sposób jesteś w stanie dojść do prawdziwej przyczyny problemu i pozbyć się go.

ELMALKI