Jak wybrać siłownik pneumatyczny?

Pneumatyka FESTO to zbiór elementów instalacji pneumatycznej, które mają za zadanie wsparcie procesów automatyzacji maszyn w branży motoryzacyjnej, spożywczej oraz robotyki. Jednym z najważniejszych elementów instalacji napędowej są siłowniki. Jak są zbudowane i czym powinniśmy kierować się przy ich wyborze?

Z czego jest zbudowany siłownik pneumatyczny?

Siłownik pneumatyczny zazwyczaj jest wykonany z aluminium. Dzięki temu jest on zarazem lekki oraz wytrzymały. Ważnym elementem każdego siłownika jest również tłoczysko wykonane ze stali nierdzewnej lub stali CK45. Ponadto całość jest otoczona specjalną pokrywą, która zapewnia nie tylko atrakcyjny design, ale również umożliwia zabezpieczenie siłownika przed korozją.

Najważniejsze elementy budowy siłownika pneumatycznego:

  • tłoczysko;
  • uszczelka;
  • iglica amortyzacji;
  • pokrywa;
  • profil z rowkiem T;
  • śrubki.

Każdy z powyższych elementów pełni osobną rolę i musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów, aby w całości spełniał swoje zadanie.

Szczelność siłownika pneumatycznego

Siłownik pneumatyczny podczas codziennej pracy jest mocno narażony na czynniki zewnętrze. Siłowniki bardzo często muszą pracować w skrajnych temperaturach w towarzystwie smarów oraz olejów. Dostanie się do środka takich substancji może sprawić, że pneumatyka FESTO może nie działać poprawnie. Niezbędne są zatem uszczelnienia, które nie tylko ochronią elementy instalacji pneumatycznej przed zanieczyszczeniami, ale również nie utrudnią ich pracy. Zazwyczaj uszczelnienie jest wykonane z materiału poliuretanowego, które doskonale radzi sobie ze wszelkimi zanieczyszczeniami oraz ekstremalnymi temperaturami.

Czym powinien charakteryzować się producent siłowników pneumatycznych?

Niezwykle ważnym czynnikiem przy wyborze siłowników pneumatycznych jest producent, który odpowiada za produkcję oraz dostarczenie elementów instalacji pneumatycznej. Pneumatyka FESTO powinna charakteryzować się przede wszystkim wysoką jakością wykonania. Siłowniki są każdego dnia narażone na bardzo duże ciśnienia. Jeżeli będą one niewytrzymałe, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że już po kilku dniach będziemy musieli dokonać wymiany tego elementu.

Innym czynnikiem jest również możliwość szerokiego wyboru asortymentu. Obecnie na rynku jest co najmniej kilka popularnych rodzajów siłowników, jak: tłoczyskowe, beztłoczyskowe, wahadłowe, z prowadzeniem, zderzakowe oraz zaciskowe. Każdy zatem znajdzie coś dla siebie. Niezbędna jest do tego wiedza, która pozwoli nam na podjęcie trafionego zakupu.

Jeżeli jesteśmy osobami początkującymi, istnieje spore prawdopodobieństwo, że będziemy mieli problem z wyborem odpowiedniego siłownika. Pneumatyka FESTO oprócz materiałów wysokiej jakości oferuje również profesjonalne doradztwo w zakresie wyboru elementów instalacji pneumatycznej. Dzięki temu wybierzemy produkty idealnie dopasowane do naszych wymagań. Dzięki takiemu podejściu będziemy mogli zaoszczędzić nie tylko bardzo dużo pieniędzy, ale i czasu, który będzie się wiązał z potencjalnymi opóźnieniami.

ELMALKI