Jak wybrać lunety celownicze?

Lunety celownicze, przymocowane na wiatrówkę długą pozwolą na szczegółowe wymierzenie nawet w daleki cel. Można dzięki nim w pełni zastosować potencjał konkretnego karabinka. Nie wolno przyjmować, iż luneta ze wszelkimi, prawdopodobnie największymi, parametrami oraz opcjami będzie najlepsza. Przy doborze należy uwzględnić cenę, jej wagę i możliwość dobrego zamontowania na własnym karabinku. Dodatkowo należy przemyśleć użyteczność konkretnych możliwości dla siebie.

Profesjonalne lunety celownicze

Dobre lunety celownicze są dla strzelca lub myśliwego na wagę złota, natomiast ich funkcja jest istotna w przypadku wielu broni. Optyka myśliwska w wielu sklepach to duża paleta rozwiązań wysoko- i niskobudżetowych, a więc na każdą kieszeń. Mogą być więc stosowane zarówno przez doświadczonych strzelców, jak i tych mniej aktywnych. Do czego niezbędna jest taka luneta? Ludzkie oko nie jest stworzone w taki sposób, żeby mogło widzieć równocześnie wyraźnie szczerbinkę, muszkę oraz cel i musimy korzystać z pomocy specjalnych urządzeń. Doskonała luneta myśliwska powinna mieć powiększenie zmienne.

Nazewnictwo lunet

Na wstępie należałoby zwrócić uwagę na właściwości, jakie ma luneta do wiatrówki. Dużo można dowiedzieć się już z samej jej nazwy, ponieważ ma zbliżone określenia co lornetka, np. 3-9×40 co znaczy, iż ma zbliżenie regulowane w obszarze 3 do 9 razy i przedni okular o wielkości 40mm. Również w nazwie mogą pojawić się pozostałe człony takie jak: AO oraz IR. Pierwszy spośród nich to regulacja paralaksy, tymczasem kolejny świadczy o tym, iż siatka celownicza jest podświetlana.

Jak wybrać odpowiednie wyposażenie?

Istotne jest to, aby dobrać lunety celownicze właściwe dla siebie. Mnóstwo strzelców wydaje ogromne sumy na markową lunetę, nie zwracając uwagi na jej parametry. W oznaczeniu jest parę numerów, każdy numer znaczy coś odmiennego. W ustaleniu 3-9×40 AOIR pierwsze dwa numery oznaczają powiększenie lunety w tym wypadku zmienne 3-9 krotne (co znaczy, że obraz można zwiększyć aż 9-krotnie). Powiększenie to niezwykle istotny parametr, w wypadku strzelania na długich dystansach należy sięgnąć po lunetę z większym powiększeniem.

Celowniki dla myśliwych

W wypadku broni myśliwskiej kłopot z wybraniem lunety jest niezwykle skomplikowany. Niewątpliwie wytrzymałość jest bardzo ważna tak samo, jak w przypadku wiatrówek sprężynowych. Natomiast następnym wyznacznikiem wyboru lunety będzie typ polowania, na jakie będzie ona zastosowana. Do polowania zbiorowego najdoskonalsze będą lunety o niewielkich powiększeniach.

ELMALKI