Dlaczego lubimy czytać książki kryminalne?

Pośród wielu gatunków literackich to książki kryminalne cieszą się największą popularnością. Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych przez księgarnie i biblioteki. Dlaczego tak się dzieje? Czy tak bardzo pochłaniają nas złożone portrety psychologiczne zabójców i opisy zbrodni? A może przeciwnie, pociągająca jest skomplikowana fabuła oraz bohaterowie, którzy w bezkompromisowy sposób wypowiadają walkę złu? 

Dlaczego kochamy kryminały?

Jest wiele powodów, dla których sięgamy po książki kryminalne. Pierwszym z nich jest ich wysoka jakość. Jeszcze do niedawna wystarczyło przeczytać wstęp i zakończenie, aby poznać całą fabułę powieści. Dziś kryminały reprezentują znacznie wyższy poziom, dzięki czemu czytelnik pochłania je za jednym zamachem, jak najprędzej chcąc dowiedzieć się prawdy. Po drugie, wbrew ogólnym przekonaniom czytelność książek kryminalnych nie wynika z fascynacji złem. O wiele bardziej satysfakcjonujące dla odbiorcy jest odkrywanie zagadki logicznej, dochodzenia do motywu, mierzenia się ze skomplikowaną fabułą niż zagłębianie w krwawe opisy zbrodni. Żaden inny gatunek literacki nie jest w stanie tak podnieść poziomu adrenaliny jak porządny kryminał. Ten dreszczyk emocji wynikający z momentów grozy i niebezpieczeństwa sprawia, że lektura trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Nie ma się zatem co dziwić, że książki kryminalne cieszą się tak dużym zainteresowaniem odbiorców. 

Na popularność kryminałów wpływa również szeroka oferta. Wybór książek o tej tematyce jest naprawdę imponujący. I nie chodzi bynajmniej o nazwiska zagranicznych autorów, ale również polskich. Na swoim koncie książki kryminalne ma wielu znanych pisarzy, wśród nich uhonorowana niedawno literacką nagrodą Nobla Olga Tokarczuk. 

Jest jeszcze jeden powód, dla którego kryminały są na topie. Dotyczy on w szczególności kobiet. Wynika z niego, że płeć piękna chętnie sięga po ten gatunek literacki, ponieważ nie chce wcielić się w rolę ofiary. Czytanie książek kryminalnych okazuje się zatem swego rodzaju ostrzeżeniem i pouczeniem. Przyznać należy, że to dość nieoczywiste, ale właśnie do takich wniosków doszli eksperci prowadzący w tym kierunku badania. 

W Polsce i na świecie

Nie sposób mówić o kryminałach i nie przytoczyć choć kilku najznamienitszych autorów. Wśród polskich pisarzy nie można pominąć Remigiusza Mroza, autora „Kasacji”, „Behawiorysty” czy „Głosów z zaświatów” czy postaci Olgi Tokarczuk, nazywaną polską Agatą Christie. Na świecie dużym zainteresowaniem cieszą się także książki kryminalne autorstwa Stiega Larssona czy Camilli Lackberg.

ELMALKI