Porady

Czym są roztocza?

Maleńkie żyjątka, które wielkimi populacjami zamieszkują nasz dom potrafią niesamowicie uprzykrzyć życie. Nie do końca opisane, nierzadko gatunki są nawet nieznane. Szacuje się że jest ich ok. 30 tysięcy gatunków. Rozmiary roztoczy oscylują w widełkach od kilku mikrometrów do 3 centymetrów. W warunkach domowych występują najczęściej w kurzu domowym. Ich zatrważająca ilość znajduje się  w dywanach, kocach, poduszkach, pluszowych zabawkach, firanach. Roztocza zamieszkują wszystkie strefy klimatyczne, nawet polarną. Pajęczaki te mają niesamowitą zdolność klimatyzacji. Ich obecność można dostrzec wszędzie: w glebie, w wilgotnych warunkach, takich jak strefy przybrzeżne zbiorników wodnych, a nawet gorące źródła.

Rozwój roztoczy

RoztoczaRoztocza cechują się niesamowitą zdolnością do klimatyzacji. Największy ich przyrost notuje się w temperaturze między 18 a 21 stopniami, przy wilgotności powietrza na poziomie 70-80%. Badania naukowe dowodzą, że jedna łyżeczka kurzu domowego może zawierać nawet 1000 osobników roztoczy. Mają niesamowitą zdolność rozmnażania, co 3 tygodnie jeden osobnik roztocza produkuje 25-30 nowych osobników. Żywotność poszczególnych osobników to mniej więcej 2-3 miesiące. Statystyki te ukazują, że pozbycie się ich całkowicie jest praktycznie niemożliwe. Roztocza żywią się resztkami naszej skóry, którą w normalnym procesie zrzucamy.

Roztocza a alergia

Roztocza otaczają nas na co dzień. Powodują alergie wziewne. O tyle o ile same żyjątka nie są dla nas aż tak niebezpieczne, o tyle ich odchody stanowią dla nas wielkie zagrożenie. Odchody roztoczy bogate są w białko  DER p1, które jest najsilniejszym alergenem znanym współczesnej nauce. Roztocza używają tego alergenu do trawienia. Szacuje się, że jeden osobnik wielkości 0,5 mm produkuje ok. 20 odchodów każdego dnia. Odchody roztoczy osiągają dużo mniejsze wielkości niż sam owad przez co zwykły podmuch powietrza przenosi je po całym otoczeniu.

Walka z roztoczami

Walka z roztoczami jest niezwykle trudna i mozolna. Przyjąć należy informację, że nie istnieje możliwość pozbycia się roztoczy całkowicie. W przeciągu 1-2 tygodni po likwidacji większości osobników, pozotałe owady są w stanie wytworzyć ich ilość sprzed likwidacji.

Najlepszym sposobem walki z roztoczami jest systematyczne sprzątanie i pozbywanie się wszelkich rzeczy, które mogą magazynować kurz. W walce z roztoczami trzeba wykazać się wytrwałością i konsekwencją. Pozbycie się ich całkowicie jest niemożliwe, ale należy robić wszystko aby zredukować ich ilość do takiego poziomu, aby nie zagrażały zdrowiu.

Zaleca się:

  • pozbycie się przedmiotów, które mogą kumulować kurz, takich jak: poduchy, pluszowe zabawki, itp
  • należy myć kwiaty
  • systematycznie trzepać, odkurzać i prać dywany
  • wymrażać pościel i koce, ponieważ roztocza żyjące w naszym klimacie nie są odporne na niskie temperatury
  • wietrzenie pościeli
  • regularne ścieranie kurzy
  • częste (nawet raz na tydzień) pranie pościeli, kocy, narzut w temp. powyżej 60 stopni Celcjusza, w przypadku niemożności prania w tak wysokiej temperaturze zaleca się używanie specjalnych sprayów roztoczobójczych, np. alergoff
  • prasowanie ubrań i pościeli
  • oczyszczacze powietrza

Przy wymrażaniu należy pamiętać że zabieg ten powoduje wyniszczenie roztoczy. Po wymrażaniu należy wytrzepać rzeczy w celu pozbycia się ich odchodów i samych owadów.

W wielu poradnikach zaleca się pozostawianie pościeli na słońcu w celu wyniszczenia roztoczy. Okazuje się że jest to rada bardzo mylna ponieważ wysoka temperatura sprzyja rozwojowi roztoczy.

Sposobów walki z roztoczami jest wiele. Najważniejszą cechą niezbędną w tej walce jest systematyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *