Zdrowie

Czym jest ginekomastia?

Ginekomastia to schorzenie, polegające na przeroście gruczołu piersiowego. Wynika z nadmiernego rozwoju tkanek okalających pierś oraz patologicznego wzrostu brodawek sutkowych. W odniesieniu do płci żeńskiej piersi stanowią niepodważalny atrybut kobiecości. W przypadku mężczyzn, których dotyczy ginekomastia – mowa o poważnym zaburzeniu, które może pojawić się w różnym wieku. 

Jak rozpoznać ginekomastię? 

Większość mężczyzn jest w stanie samodzielnie zauważyć u siebie patologiczne zmiany, z którymi powinni niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Objawy są wizualne i nie da się ich przeoczyć, a tym samym zbagatelizować. Dotyczą bezpośrednio piersi, które poza powiększeniem mogą stać się nabrzmiałe i bolesne. Zwykle dochodzi do obustronnych zmian w obrębie piersi. Brodawki sutkowe przybierają mocniejszy i ciemniejszy kolor.  

Jakie są przyczyny ginekomastii? 

Wyróżnia się ginekomastię idiopatyczną, której przyczyna pozostaje nieznana. Fizjologiczna najczęściej dotyka chłopców w okresie dojrzewania płciowego i ma bezpośredni związek ze zmianami i wahaniami hormonalnymi. Nie wymaga specjalnego leczenia, ponieważ zwykle ustępuje samoistnie. Ginekomastia patologiczna może mieć bardzo zróżnicowane podłoże. Często wiąże się z otyłością, występowaniem innych chorób oraz długotrwałym zażywaniem leków.  

Jak leczyć ginekomastię? 

Leczenie zależy od przyczyny, która wywołała ginekomastię. Możliwy jest zabieg operacyjny, polegający na zredukowaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej. W przypadku ginekomastii patologicznej kluczowe jest leczenie choroby podstawowej, która przyczyniła się do jej wywołania oraz modyfikacji leczenia farmakologicznego – jeżeli ono również miało wpływ na to schorzenie. 

Ginekomastia – Wrocław 

Rozwiązywanie tego wstydliwego dla mężczyzn lub chłopców problemu należy rozpocząć od wizyty u specjalisty. Jeżeli tylko pojawią się niepokojące objawy, nie należy tego odwlekać. Postawienie diagnozy i wskazanie źródła jest kluczowe. W tym celu należy wykonać wszystkie niezbędne badania.  

  • Konsultacje – wskazana jest wizyta u endokrynologa, ginekologa, a w przypadku postępowania operacyjnego – chirurga plastycznego (jeżeli zabieg nie podlega refundacji) 
  • Badania laboratoryjne – oznaczenie poziomu testosteronu, estrogenów, prolaktyny, FSH i LH oraz TSH 
  • Badania obrazowe – USG, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny 
  • Ocena – piersi, jąder, węzłów chłonnych, czynności wątroby i nerek 

Jeżeli pacjent ma wątpliwości, co do postępowania zawsze ma możliwość zwrócenia się do swojego lekarza rodzinnego – internisty. Następnie powinien umówić się na specjalistyczną wizytę,

Refundacja

Ginekomastia podlega refundacji tylko i wyłącznie wtedy, gdy przeprowadzenie takiego zabiegu jest konieczne ze względu na stan zdrowia i życie pacjenta. W takim przypadku pozostałe formy leczenia, takie jak zredukowanie masy ciała czy leczenie farmakologiczne okazały się nieskuteczne. NFZ finansuje klasyczną formę operacji. Jeżeli pacjent indywidualnie decyduje się na operacyjne usunięcie ginekomastii, wówczas koszt takiego zabiegu mieści się w granicach 5000 tysięcy złotych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *