Buty do biegania po lesie

Łąki i drzewa, ogrom cienia i masa zdrowego powietrza to idealne warunki do biegania. Jednak każdy, czy to zawodowy biegacz, czy amator joggingu, czy też kanapowiec, wiedzą, że do biegania należy się przygotować. Odpowiedni strój, jak i wygodne buty do biegania to absolutne minimum do tego, aby bez uszczerbku na zdrowiu pobiegać po lesie.

Las, czy ulica?

Kwestia dotycząca tego po jakiej nawierzchni przyjdzie nam biegać należy do kwestii iście podstawowych. Bieganie po lesie znacząco różni się od biegania po ulicy, czy chodniku. Główna różnica znajduje się w powierzchni po której dane jest nam biegać. Chodnik, który zazwyczaj składa się z kostki brukowej stanowi nie do końca idealne rozwiązanie dla biegaczy. Twarda, nieamortyzująca powierzchnia sprawia, że w niezmiernie dużym stopniu obciążamy stawy skokowe, jak i również kolanowe. Oczywiście, odpowiednio dobrane obuwie do biegania z wyższej półki, nieco załagodzi negatywne skutki biegania po – co prawda równiej – ale niezwykle twardej nawierzchni.

Pewną alternatywą dla biegania po twardej kostce brukowej, jest bieganie po ulicy asfaltowej. Nawierzchnia bitumiczna ma pewną dozę amortyzacji, która aż tak bardzo, w przeciwieństwie do kostki brukowej, nie obciążą naszych stawów. Nie zmienia to jednak faktu, że aby zmniejszyć ryzyko zbytecznego obciążania kostek, czy kolan należy zaopatrzyć się w dobre buty do biegania.

Biorąc pod uwagę powyższe, warto więc postawić na bieganie po lesie. Ziemia, sama w sobie jest o wiele bardziej miękka od twardej kostki brukowej, w lesie, w przeciwieństwie do biegania po asfalcie, mamy też zagwarantowane świeże powietrze. W końcu otoczeni masą drzew nie doświadczymy zapachu spalin, czy też głośnego, zbędnego turkotu silnika.

Jakie więc wybrać buty do biegania po lesie?

Ważnym aspektem biegania po lesie jest to, że ziemia, nierzadko pokryta ściółką leśną stanowi doskonałą amortyzację dla naszych kolan, czy kostek. Pomimo tego i tak, nawet biegając po przyjaźnie usposobionej do naszych stawów nawierzchni należy mieć na sobie obuwie do biegania dodatkowo nas chroniące.

Nie mogą więc to być żadne proste trampki. Jeśli chcemy biegać, musimy naprawdę zadbać o buty z wyższej półki, tak aby usztywnić staw skokowy, ale i jednocześnie nie zapomnieć o tym, że nasze stopy chcą oddychać. W końcu w lesie mogą pojawić się nierówności terenu, których nie zaznamy na kostce brukowej, czy też na asfalcie. A żeby zminimalizować ryzyko skręcenia stawu skokowego powinniśmy zaopatrzyć się w buty do biegania, najlepiej z systemem chroniącym nasze więzadła.

ELMALKI