Jak ochronić swojego dziecko przed otyłością?

Otyłość dziecięca to duży problem naszych czasów. Nie da się ukryć, że współcześni Europejczycy są grubi. To symbol naszych czasów: dobrobyt, łatwa dostępność do przetworzonej żywności, nieokiełznany konsumpcjonizm. Zła dieta dorosłych ma ogromny wpływ na dziecko, a dodatkowo, równowaga energetyczna jest mocno zachwiana – dzieci mają zbyt mało ruchu. Lekarze bija na alarm – co piąte dziecko jest otyłe lub za moment będzie. 

Skąd bierze się otyłość dziecięca? 

Na otyłość naszych dzieci rzadko wpływają geny. Najczęściej złe nawyki wynoszone są z domu. Przede wszystkim to my, dorośli nieprawidłowo odżywiamy dzieci. Zjadanie zbyt dużych i masywnych posiłków, gdzie porcja jest równie duża dla dziecka jak dla dorosłego. Ogromna ilość słodkich, gazowanych napojów, często podawanych przez rodziców w dobrej wierze. Wody owocowe i soki to największa zguba dzieci. Cukier jest dostarczany do organizmu dziecka w ogromnych ilościach właśnie przez kolorowe napoje. 

Ruch, ruch i jeszcze raz ruch!

Niestety zapominamy także o tym, że aby dziecku nie groziła otyłość musi być ono aktywne fizycznie. Ruch powinien zajmować przynajmniej półtorej godziny dziennie. Tymczasem angażujemy nasze dziecko w zajęcia dodatkowe i korepetycje, dbając raczej o rozwój umysłowy. Coraz częściej także kupujemy naszym pociechom komputery i telewizory uzupełniając o to wyposażenie dziecięce pokoje. Nasze dzieci spędzają przed ekranami od dwóch do trzech godzin dziennie, a w dni wolne nawet sześć godzin. Zamiast kupować nowy tablet można zainwestować w sprzęt sportowy dla dziecka albo po prostu wypuścić je na świeże powietrze razem z innymi dziećmi. Wróci zmęczone i szczęśliwe!

Geny otyłości to mit! To złe nawyki są winne!

Dziedziczenie otyłości, którym często tłumaczymy otyłość dziecięcą to nic innego jak wynoszenie z domu złych nawyków żywieniowych. Zastanówmy się, ile razy planując wspólne oglądanie filmu sami zaopatrujemy dom w chipsy, paluszki, słodkie napoje gazowane. Jeśli dodamy do tego teoretycznie miłe, rodzinne wyprawy do fast foodów, jest prawie pewne, że nasze dziecko będzie otyłe. Trzeba pamiętać, że nadmierna masa ciała to przyczyna wielu groźnych chorób. Sprzyja rozwojowi cukrzycy i chorobom układu sercowo – naczyniowego. Poza negatywnym wpływem na zdrowie fizyczne, otyłość ma także ogromny wpływ na jakość życia na płaszczyźnie psychicznej i społecznej. Szczególnie ten problem może być istotny w przypadku dzieci i młodzieży. Niepokojące jest to, że otyłe dziecko, to zwykle także otyły i niestety chory dorosły.

ELMALKI