Czy do dentysty trzeba mieć skierowanie?

W dzisiejszych czasach dostęp do usług medycznych pracowników służby zdrowia często oznacza oczekiwanie w długich kolejkach na wizytę u lekarza. Dotyczy to przed wszystkim specjalistów, do których można pójść wyłącznie na podstawie posiadanego skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), czyli tzw. rodzinnego. W tej sytuacji nasuwa się następujące pytanie – do jakiego specjalisty jest ono konieczne i na przykład czy do dentysty trzeba mieć skierowanie?

Lekarze specjaliści a skierowanie

Każdy człowiek praktycznie od urodzenia a na pewno od chwili, gdy pojawiają się zęby, ma w bliższej lub dalszej perspektywie konieczność odbycia wizyty u dentysty. Czy to w celu sprawdzenia aktualnego stanu uzębienia, podjęcia działań profilaktycznych (np. lakowanie czy fluoryzacja), czy leczenia, wizyta na fotelu dentystycznym jest nieunikniona. Czy do dentysty trzeba mieć skierowanie? Stomatolog to jeden z zawodów medycznych, do którego posiadanie skierowania od lekarza POZ nie jest konieczne. Warto zauważyć, że jest to jeden z niewielu specjalistów, którzy nie wymagają dodatkowego dokumentu kierującego na leczenie. Taka sama sytuacja występuje w przypadku ginekologa, położnika, wenerologa, onkologa oraz psychiatry. Odpowiadając więc na pytanie czy do dentysty trzeba mieć skierowanie, można śmiało powiedzieć – na szczęście nie. Czas oczekiwania na wizytę o stomatologa jest różny i waha się od kilkunastu dni do pół roku, w zależności od placówki oferującej usługi w ramach umowy podpisanej z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Czy do dentysty trzeba mieć skierowanie – perspektywy na przyszłość

W roku 2015, wraz z kolejną reformą obejmującą nowelizację zasad dotyczących ochronę zdrowia w Polsce, Narodowy Fundusz Zdrowia dokonał zmiany listy specjalistów, do których koniecznej jest skierowanie. Wybrane zostały zawody medyczne uznane za „pierwszej potrzeby”. W wyjątkowych sytuacjach, np. zagrożeniu życia, powyższa zasada może być usunięta. W tej grupie znaleźli się wspomnieni lekarze, w tym stomatolog. Pozostaje pytanie czy jest to stan długoterminowy czy może w przyszłości do dentysty trzeba będzie mieć skierowanie? Póki co Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia zapewniają, że dostęp do stomatologa w podstawowym zakresie jest i będzie bez konieczności pozyskiwania skierowania. Skierowanie potrzebne jest natomiast w poważniejszych przypadkach obejmujących problemy jamy ustnej. Np. do ortodonty lub chirurga stomatologicznego konieczne jest posiadanie skierowania. Miejmy nadzieję, że odpowiedź na pytanie czy do dentysty trzeba mieć skierowanie jak najdłużej pozostanie negatywna.

ELMALKI