Co robić, gdy dziecko gorączkuje?

Choroba małego dziecka to problem zarówno dla malucha, jak i dla jego opiekunów. Niedoświadczeni jeszcze rodzice w takiej sytuacji często wpadają w panikę, ponieważ chcą jak najszybciej mu pomóc, a nie zawsze są pewni jak zareagować w sytuacji wysokiej gorączki czy innych niepokojących objawów. Poniżej przedstawiamy kilka porad, które mogą okazać się pomocne.

Mierzenie temperatury

Pierwszą rzeczą, którą zazwyczaj robimy, gdy dziecko poczuje się źle, jest pomiar temperatury. Jeżeli dziecko wcześniej biegało lub przeżywało silne emocje, sprawdzenie czoła ręką może dać mylne wrażenie, że dzieje się coś niepokojącego. W tym przypadku nie warto zdawać się jedynie na odczucia, a lepiej skorzystać z odpowiedniego sprzętu. W przypadku małych dzieci dobrze sprawdzą się termometry bezdotykowe, które w komfortowy sposób pozwolą określić temperaturę. Tradycyjny doodbytniczy pomiar u niemowląt może być dla nich przykry, a zestresowani rodzice niekoniecznie wiedzą jak się do tego zabrać. Nowoczesne termometry bezdotykowe nie wymagają kontaktu dotykowego, dlatego pomiar wykonywany za ich pomocą nie wpływa negatywnie na samopoczucie dziecka czy jego rodziców. Dzięki nim, będziecie w stanie sprawdzić temperaturę podczas snu pociechy w taki sposób, żeby jej nie zbudzić.

Stan podgorączkowy u niemowlęcia i kilkulatka

Podwyższona temperatura u dziecka nie musi oznaczać choroby. Bywa, że pojawia się ona w momencie, gdy szkrabowi zaczynają wyżynać się ząbki. Jednak najczęściej jest ona jednym z objawów rozwijającej się infekcji. Nieduży wzrost temperatury u niemowlęcia nie powinien być objawem do paniki, ale powinien zwiększyć naszą czujność, a jeżeli się utrzymuje – skłonić nas do wizyty u lekarza. Malutkim dzieciom nie powinniście podawać leków przeciwgorączkowych na własną rękę. W tej kwestii warto poradzić się wcześniej lekarza. W przypadku temperatury do 38.5 stopnia u starszych dzieci nie ma potrzeby podawać leków zbijających gorączkę, ale gdy zbliża się ona do tej wartości, możecie spróbować mu nieco ulżyć, wykorzystując w tym celu chłodne kompresy.

Gorączka u dziecka

W przypadku gorączki u starszego dziecka możecie zastosować jeden z dostępnych w aptekach bez recepty leków przeciwgorączkowych. Powinien być to jednak produkt przeznaczony dla dzieci w określonym wieku, a przy jego podawaniu należy bezwzględnie stosować się do zaleceń umieszczonych na ulotce. Gorączka to objaw, który powinien nas skłonić do wizyty u lekarza, ale jeżeli nie jest bardzo wysoka i nie towarzyszą jej inne niepokojące objawy, możecie umówić się na nią kolejnego dnia. Do szpitala należy się udać, jeżeli temperatura u niemowlęcia osiągnie wartość 39 stopni, a u starszego 39.5 lub inne objawy budzą nasz niepokój.

ELMALKI